Warning: The magic method Bridge\Shortcodes\Lib\ShortcodeLoader::__wakeup() must have public visibility in /home/klient.dhosting.pl/ckitwalim/ckit.walim.pl/public_html/wp-content/plugins/bridge-core/modules/shortcodes/lib/shortcode-loader.php on line 27
Radość z niepodległej Polski w gminie Walim! - CKiT Walim
 

Radość z niepodległej Polski w gminie Walim!

Radość z niepodległej Polski w gminie Walim!

Radość ze 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jest czasem szczególnym. Podczas mszy świętej i spotkania w Centrum Kultury i Turystyki było patriotycznie, dumnie, dostojnie i po prostu pięknie!

11 listopada, to wspaniała data, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważny jest patriotyzm w naszym życiu. W naszej Małej Ojczyźnie – Gminie Walim mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi rozpoczęto uroczystość obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Dziećmorowic, Walimia oraz Zagórza Śląskiego, a także pocztów z Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach, odbyło się nabożeństwo ku czci naszej Ojczyzny.

Po mszy świętej wójt gminy Walim Adam Hausman zaprosił wszystkich mieszkańców i przybyłych gości do Centrum Kultury i Turystyki, gdzie odśpiewanie hymnu Polski rozpoczęło artystyczne występy uczniów z naszej gminy. Zachwycające sceny, układy taneczne oraz piękny śpiew oczarowały zebranych. Po występach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów patriotycznych i wręczenie nagród dla najzdolniejszych dzieci.

W konkursie plastycznym „Polska Niepodległa” zorganizowanym przez CKiT udział wzięło 46 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jugowicach. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody wg regulaminu w dwóch kategoriach wiekowych:

I. kategoria: 8-9 lat – szkoła podstawowa, edukacja wczesnoszkolna:
– wyróżnienie otrzymał Dominik Koziara z kl. II,
– III miejsce oraz kartę prezentową Empik o nominale 50 zł otrzymała Wiktoria Grochowska z kl. 0,
– II miejsce oraz kartę prezentową Empik o nominale 100 zł otrzymała Oliwia Bucholc z kl. III,
– I miejsce oraz kartę prezentową Empik o nominale 150 zł otrzymał Michał Sowa z kl. III,
– Grand Prix wraz z kartą prezentową Empik o nominale 200 zł otrzymał Jakub Przybylski z kl. I

II. kategoria: 10-14 lat, szkoła podstawowa:
– wyróżnienie otrzymała Natalia Niewiadomska z kl. IV,
– III miejsce oraz kartę prezentową Empik o nominale 50 zł otrzymała Kinga Olszewska z kl. VI,
– II miejsce oraz kartę prezentową Empik o nominale 100 zł otrzymała Klaudia Wysocka z kl. V,
– I miejsce oraz kartę prezentową Empik o nominale 150 zł otrzymała Edyta Starzyńska z kl. VII,
– Grand Prix wraz z kartą prezentową Empik o nominale 200 zł otrzymała Paulina Mielniczuk z kl. VI

Kolejny konkurs najlepsza prezentacja multimedialna: “100 lat Krainy Sowiogórskich Tajemnic”. Lista laureatów:

– miejsce I oraz kartę prezentową Empik o nominale 150 zł otrzymała Aleksandra Śliwińska  z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jugowicach,
– miejsce II oraz kartę prezentową Empik o nominale 100 zł otrzymała Kinga Karankiewicz  z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jugowicach,
– miejsce III wraz z kartami prezentowymi Empik o nominale 50 zł otrzymały Maja Kilanowska oraz Emilia Kozanowska  z  Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jugowicach.
Wyróżnieni zostali:
Hubert Remiszewski, Anna Mikulska oraz Oliwia Zelek z Publicznej Szkoły im. Polskich Noblistów w Walimiu.
Przyznano także nagrodę specjalną dla Eryka Sowy, który jako przedstawiciel społeczności walimskiej pozostawi po sobie ślad w kapsule czasu z uwagi na znalezienie się wśród setki najzdolniejszych dzieci, uczestniczących w konkursie “List do przyszłości”. 7 listopada zwycięzcy złożyli swoje prace w Wawelskiej Kapsule Czasu z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listy do przyszłości to piękny projekt, prezentujący marzenia i plany młodych ludzi. Przedstawiają zarówno portret współczesnej młodzieży, lecz również obrazują wymagania dorosłych wobec dzieci w obecnych czasach.

Fundatorem nagród w konkursach było Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Po wręczeniu nagród został wyświetlony film Ludzie z Klisz. Zwieńczeniem historii przedstawionej podczas projekcji była zaprezentowana w CKiT wystawa zdjęć śp. Filipa Rozbickiego – 100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości. Pozwoliła ona szczerzej spojrzeć na dzieje walimskiej społeczności. W atmosferze wzruszenia i zastanowienia się nad przyszłością  została zaprezentowana panorama Walimia, której dziś już nie ma. Wystawa dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra 2018”.

Obchody Święta Niepodległości na stałe wpisały się w karty wydarzeń gminy Walim.

Tekst i zdjęcia: UG w Walimiu