Warning: The magic method Bridge\Shortcodes\Lib\ShortcodeLoader::__wakeup() must have public visibility in /home/klient.dhosting.pl/ckitwalim/ckit.walim.pl/public_html/wp-content/plugins/bridge-core/modules/shortcodes/lib/shortcode-loader.php on line 27
CKiT w Walimiu z dofinansowaniem - CKiT Walim
 

CKiT w Walimiu z dofinansowaniem

CKiT w Walimiu z dofinansowaniem

Muzeum Historii Polski już po raz dziesiąty przyznało dofinansowania w Programie „Patriotyzm Jutra” – ogólnopolskim programie grantowym realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski i wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Wśród 144 dofinansowanych projektów znalazło się zadanie Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu – „Ludzie z klisz”.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty pt. „Ludzie z klisz – historia powojennych osadników w Górach Sowich”. Zajęcia skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu gmin: Walim, Wałbrzych, Świdnica oraz Dzierżoniów będą miały na celu popularyzację wiedzy o ziemiach odzyskanych, ukazanie lokalnej historii, a także kształtowanie tożsamości lokalnej młodzieży. Prowadzącym warsztaty będzie Łukasz Kazek – pasjonat historii regionu, dziennikarz, konsultant historyczny przy spektaklu muzycznym „Polska 120” wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora oraz filmu dokumentalnego „Ludzie z klisz”.

Podsumowanie warsztatów i historii „Ludzi z klisz” będzie stanowić zorganizowana w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu wystawa fotografii pn. „100 zdjęć na 100-lecie Niepodległości” oraz wydanie 450 szt. albumu pt. „Ludzie z klisz” ze zdjęciami wykonanymi przez śp. Filipa Rozbickiego. Album i wystawa będą swoistym zwieńczeniem niesamowitej historii, która sprawiła, że lokalna społeczność spojrzała na swoje życie wstecz, z pewnym wzruszeniem a zarazem zastanowieniem nad przyszłością – patriotyzmem jutra. Album i zamieszone w nim zdjęcia wraz z opisami i komentarzem, już na zawsze sprawią, że zapomniane klisze będą dostępne dla każdego zainteresowanego, jak również będą upamiętnieniem powojennych dziejów „naszej małej ojczyzny” – Walimia w latach 1947-1952.