Premiera „Ludzi z klisz”

Premiera „Ludzi z klisz”

Owacjami na stojąco, wypełnionej “po brzegi” sali kinowej Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, zakończyła się w piątek, 24 listopada 2017 r., premierowa odsłona filmu dokumentalnego pt. „Ludzie z klisz”.

Dokument w reżyserii Mateusza Kudły, doceniony zarówno w kraju, jak i za granicą, nagradzany na prestiżowych międzynarodowych festiwalach telewizyjnych, w tym nagrodą Gold Plaque na 53. Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago oraz Złotym Delfinem na festiwalu produkcji filmowych Corporate Media & TV Awards w Cannes, w piątek swą premierową odsłonę miał w miejscu jego powstania, a mianowicie w Gminie Walim. Film ten bowiem przedstawia historię związaną z odnalezieniem w sercu Gór Sowich pudełka ze 120 kliszami, częściowo skatalogowanymi lub szczątkowo opisanymi, którymi zaopiekował się Łukasz Kazek. Po kilkumiesięcznej profesjonalnej obróbce, na ponad 800 czarno-białych fotografiach z lat 1947 – 1959, ukazał się “świat, którego już nie ma”. Przedstawiały one bowiem codzienność ówczesnych mieszkańców Walimia. Od chrzcin, komunii, wesel, przez wydarzenia sportowe i kulturalne, po zwykłe, powszednie zajęcia, czy krajobraz. Autorem zdjęć okazał się pierwszy powojenny osadnik Walimia Filip Rozbicki – nieżyjący już organista kościelny. Odnalezione zdjęcia w magiczny sposób ożyły, zaś większość osób na nich utrwalonych, ponownie zyskało tożsamość.

To przypadkowe znalezisko, początkowo ukazane na portalu społecznościowym Ludzie z Klisz, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, wywołującym swoistą lawinę wzruszeń, stało się inspiracją, a jednocześnie zaczynem kolejnych wielkich przedsięwzięć, inicjowanych głównie przez Łukasza Kazka i udokumentowanych w zaprezentowanym filmie. Od poszukiwań i odnalezienia osób utrwalonych na zdjęciach, będących gośćmi honorowymi dzisiejszej premiery, przez uroczyste otwarcie stałej wystawy pn. „Szlak powojennego Walimia”, wykonanej śladami zdjęć śp. Filipa Rozbickiego, po stworzenie spektaklu muzycznego, zrealizowanego przez Tetra Lalki i Aktora w Wałbrzychu pt. „Polska 120” w reżyserii i na podstawie scenariusza Martyny Majewskiej oraz powstania i zakopania kapsuły czasu z ” Ludźmi z klisz”.

Wyprodukowany przez „Fakty po południu” TVN24 obraz w reżyserii Mateusza Kudły, do którego zdjęcia wykonał Artur Głupczyk, zaprezentowany podczas piątkowego wieczoru, spotkał się z niezwykle ciepłym i serdecznym przyjęciem.

Tekst i fot.: UG w Walimiu