SUDECKI GULASZ Z DZIKA TRIUMFATOREM FESTIWALU GULASZU

SUDECKI GULASZ Z DZIKA TRIUMFATOREM FESTIWALU GULASZU

W sobotę, 24 czerwca br., po raz kolejny zapach gotujących się w bograczach gulaszy przyciągnął do walimskiego Parku Jordanowskiego wielu smakoszy i miłośników tej wyśmienitej potrawy.

Wójt Gminy Walim Adam Hausman witając wszystkich przybyłych, oficjalnie rozpoczął festiwal, dając tym samym znak uczestnikom konkursu na najlepszy gulasz do przygotowywania wyjątkowych potraw. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabrakło ani chętnych ani pomysłów, gdyż aż przy dziewiętnastu stanowiskach konkursowych, żwawo uwijano się przy kociołkach, aby punktualnie na godzinę 16:00 potrawy były gotowe. I tak wszyscy przybyli mogli dowiedzieć się jak powstają poszczególne gulasze i kibicować ich twórcom, a w tym:
– Danucie Bednarek przygotowującej “Cymesowy gulasz”,
– Markowi Kapłon z “Gulaszem średniowiecznym”,
– Krystianowi Jóźwiak gotującemu “Sudecki gulasz z dzika”,
– Krzysztofowi Pokornemu przyrządzającemu “Gulasz warzywny”,
– Janinie Nowak z “Gulaszem mięsno-warzywnym”,
– Agnieszce Jarachowskiej zmagającej się z “Vege- gulaszem”,
– Bartłomiejowi Tupiakowi przygotowującemu ” Świński kociołek”,
– Joannie Zacharskiej Błaszczyk z “Gulaszem babci Izy”,
– drużynie rowerowo-biegowej SOWIE Team przyrządzającej “GulaSzOWIE”,
– Barbarze Barańskiej-Pietrzyk pichcącej “Co się nawinie”,
– Jackowi Mikołajczakowi gotującemu ” Po prostu gulasz”,
– Agnieszce Alot z gulaszem ” Czyścimy i pichcimy”,
– Krzysztofowi Słupskiemu proponującemu ” Bogacza z zacierką”,
– Katarzynie Słupskiej wystawiającej do konkursu ” Gulasz z żołądków drobiowych”,
– Wiktorowi Rehlis broniącemu zeszłoroczny tytuł Mistrza z “Gulaszem zimowym”,
– Elżbiecie Miętus przyrządzającej “Gulasz zajęcy”,
– Marcinowi Madziarze gotującemu “Gulasz Gospodarza”,
– Małgorzacie Jóźwik startującej z “Mięsnym Grzybkiem”,
oraz “tercetowi” w składzie: Iwona Mąka, Helena Słojewska oraz Anet Prokopowicz – przygotowującemu gulasz o nazwie “Do syta”.

Czas oczekiwania na skosztowanie wyjątkowych specjałów wypełniły min.: program artystyczny dla dzieci, przygotowany przez parę klaunów Patryka i Klarę oraz dwie wesoło harcujące sówki, zawsze chętnie pozujące do  pamiątkowych zdjęć. Nie zabrakło także stoisk lokalnych twórców, przy których można było zakupić przepiękne, artystyczne wyroby rękodzielnicze oraz przepyszne sery, wędliny i miody, a także smakołyki dla najmłodszych. Dużym powodzeniem cieszył się także karykaturzysta, wykonujący zabawne portrety.
Nowością podczas tegorocznego festiwalu, niezwykle wzbogacającą program artystyczny i cieszącą się ogromnym zainteresowaniem był spektakl w reżyserii Eweliny Ciszewskiej, przygotowany przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu pt. “Pięciu wspaniałych”.

Tradycyjnie poza konkursem także Wójt Gminy Walim Adam Hausman serwował swój gulasz przyprawiany lubczykiem oraz tajemniczym składnikiem o wdzięcznej nazwie “Eliksir miłości”, a także delegacja z zaprzyjaźnionej węgierskiej gminy Harkakötöny oraz Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu raczące wszystkich przybyłych zupą gulaszową.
Ostatecznie komisja sędziowska w składzie: Halina Jaskuła – Miernik, Robert Radczak oraz Zoltan Beke pierwsze miejsce przyznała panu Krystianowi Jóźwiak – przygotowującemu “Sudecki gulasz z dzika”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali talony o wartości 200 zł ufundowane przez Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, natomiast zwycięzca poza tytułem Mistrza Gulaszu, został obdarowany bonem pieniężnym o wartości 700 zł oraz pamiątkową chochlą.

Po tych niezwykle emocjonujących chwilach, rozpoczęła się zabawa taneczna, poprowadzona przez DJ LUKI-ego oraz zespół LASER, którą uświetnił wieczorny pokaz sztucznych ogni.

Zwycięzcy gratulujemy, a wszystkich zapraszamy za rok!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia.

Tekst i foto: UG w Walimiu